A Sınıfı Ehliyet Kursu

A sınıf ehliyete başvurmak isteyen adaylar 24 yaşını doldurmuş iseler direk başvuru yapabilirler. 20-24 yaş arası iseniz 2 yıllık A2 sınıfı ehliyet zorunluluğu vardır. 35 KW gücün üstündeki motorlar için alınacak ehliyet tipidir. A ehliyet ile tüm motosiklet tiplerini kullanabilirsiniz.

2018 yılı için 1994 doğumlu olup ay olarak yaşı doldurmuş olanlar A ehliyete direkt olarak başvuru yapabilir.

A sınıfına fark yapacak kursiyerlerimiz için en yakın direksiyon sınavı 24-25 Kasım dir. Kayıt için son gün 1 KASIM dır. Direkt A fiyatı 1600 TL. Fark A ehliyet fiyatı 1400 TL dir.

Daha önce A2 ehliyeti olup (2016 yılında ve sonrası alanlar için) A ehliyete büyütmek isteyenler

Sadece direksiyon sınavına girerek A ehliyet sahibi olabilirler. Kurs ücreti : 850 TL

Direksiyon Eğitimleri Nasıl yapılıyor?

Direksiyon Eğitimleri hafta sonları sınav güzergahında direksiyon sınav tarihine kadar her hafta yapılmaktadır. Sınava kadar hazır olamayan kursiyerlerimize hafta içi eğitim desteği verilerek sınava hazır hale getirilir.

Eğitim süreci boyunca eğitime gelinecek nokta ve eğitim saati watsapp üzerinden gönderilerek kursiyerimiz bilgilendirilir. Kursiyerimiz eğitime geldiğinde tüm ekipmanlar kursumuz tarafından verilir. (kask, dizlik, dirseklik, kask içi bone) Eğitime gelindiğinde her kursiyere bir motor gelicek şekilde bekleme olmadan her gelişte 2 ders yani 100 dk ders alınır. Toplam 12 ders direksiyon dersi verilmektedir.

Eğitimlerimizde içerik olarak motor tanıtımı, vitesli motorda kalkış duruş, rampada kalkış, frenleme çalışması, slalom yapma, sekiz çizme, engelden kaçma çalışması yapılır ve son olarak akan trafiğe çıkarılır.

Daha önce ehliyeti olan sürücüler A ehliyetine fark için

Teorik sınava girmeyecekleri için kayıt oldukdan sonraki ilk direksiyon sınavına katılarak ehliyet sahibi olabilirler. Dönemler ayın 1-10 arası verilmektedir.

Daha önce ehliyeti olmayıpda Motosiklet ehliyeti almak isteyenler

Yazılı sınava girileceği için kayıt olup ilk teorik sınavı beklemek durumdasınız. Teorik sınavdan geçilirse direksiyon sınavına girme hakkına sahip oluyorsunuz.

Motosiklet Sınavı Hangi Motosiklette yapılıyor ?

Eğitimler ve direksiyon sınavı vitesli Yamaha mt-07 marka motorumuzda yapılıyor. Kendi motosikletinizle sınava girilememektedir. Daha önceden motor kullanma bilgisi olmayanlar için ilk dersler daha ufak motorlarda yapılmaktadır.

YAPACAĞIM TOPLAM MASRAF NEDİR ?

Daha önce herhangi bir ehliyeti olmayanlar için kurs ücretinin dışında ?

     75 TL Teorik Sınav Harcı (Ziraat Bankası Bankamatiklerinden Yatırılacaktır.)

     100 TL Direksiyon Sınav Harcı (Kursa ödenir kurs toplu olarak Milli Eğitim hesabına yatırır)

     164,40 TL A Sınıfı Ehliyet Vergisi (Sertifika hakedince Halk Bankasına Yatırılır)

     134 TL Değerli Kağıt Bedeli (Sertifika hakedince Halk Bankasına Yatırılır)

     25.00 TL Belge Harç Bedeli (Sertifika hakedince Halk Bankasına Yatırılır)

CEPTEN ÇIKACAK TOPLAM ÜCRET HERŞEY DAHİL : 1600+75+100+164,40+134+25 : 2098,40 TL

Başka bir ehliyeti olup ta A ehliyetine fark kurs ücretinin dışında ?

     100 TL Direksiyon Sınav Harcı (Kursa ödenir kurs toplu olarak Milli Eğitim hesabına yatırır)

     164,40 TL A Sınıfı Ehliyet Vergisi (Sertifika hakedince Halk Bankasına Yatırılır)

     134 TL Değerli Kağıt Bedeli (Sertifika hakedince Halk Bankasına Yatırılır)

     25.00 TL Belge Harç Bedeli (Sertifika hakedince Halk Bankasına Yatırılır)

CEPTEN ÇIKACAK TOPLAM ÜCRET : 1400+100+164,40+134+25 : 1823,40 TL

CEBİMDEN BUNLARIN DIŞINDA ÜCRET ÇIKARMI ?

Kurs ücretinin içinde teorik dersler ve direksiyon dersleri bulunmaktadır. Sürücü kitabı hediyemizdir. Eğer sınavları birer seferde geçerseniz herhangi ekstra bir ücret ödemezsiniz. Teorik sınavdan kalındığı taktirde yeniden 75 TL yatırarak sınava girebilirsiniz. Direksiyon sınavından kalındığı taktirde yeniden 100 TL harç ve ücret karşılığında en az iki direksiyon dersi almak zorunludur.

MALTEPE'DE YAZILI SINAVI NEREDE VE NASIL YAPILIYOR ?

Teorik sınav Maltepe ilçesi içindeki okullarda yapılmaktadır. Sınava 1 hafta kala öğrencilerin hangi okulda sınava gireceğini Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenir ve kursiyer kursdan sınav giriş belgesini alarak sınava girebilir. Teorik sınav süresi 60 dakikadır ve 50 soru bulunmaktadır. Bu soruların 35 tanesini doğru yapmak yeterlidir, yanlışlar doğruları götürmemektedir.

MALTEPE'DE DİREKSİYON SINAVI NEREDE VE NASIL YAPILIYOR ?

Direksiyon sınavı Maltepe'de Büyükbakkalköy yolunda Narcity, Kiptaş konutlarının olduğu bölgede yapılmaktadır. Sınav başlangıç noktası Tepe inşaat ilköğretim okulu arka bahçesidir. Sınav üç aşamadan olmaktadır ilk bölüm motor bilgisi sorgulama ikinci bölüm dubaların arasından geçme (slalom), sekiz çizme, 20 m çizgi üzerinden gitme, engelden kaçma ve ani fren ugulaması. Sınav parkur modeli şu şekildedir tıklayınız --> Motosiklet parkuru. üçüncü bölüm ise akan trafikte olmaktadır.

Motosiklet direksiyon sınavı değerlendirme formu
Sınav güzergahını tam olarak anlayabilmeniz için videoyu seyredebilirsiniz. Motosiklet sınavı

KAÇ SINAV HAKKIM VAR ?

Teorik sınavdan 4 sınav hakkı bulunmaktadır. Direksiyon sınavındanda 4 hakkınız vardır ancak 4 sınav hakkındada başarısız olanlara ikinci bir 4 hak verilebilmektedir yeniden ücreti karşılığında ders almak kaydı ile 45 gün içinde başvuranlar bu hakkı elde edebilir. Bu hakkı kullananlar yazılı sınava girmeden 4 hak daha direksiyon sınavına girebilir.

EHLİYETİM TAM OLARAK NE ZAMAN ELİMDE OLUR?

Direksiyon sınavından sonra başarılı olanlara kursumuz tarafından hemen ertesi gün sertifikalar hazırlanır İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilir sertifikaların imzalanması bir hafta kadar sürebilir sertifikalar imzadan gelir gelmez hazırlanarak kursiyere teslim edilir. Kursiyerlerde https://surucurandevu.egm.gov.tr adresinden ilçe emniyet müdürlüklerinden randevu alarak başvurularını yapabilir. Başvurudan bir hafta sonra ehliyetinizi almış olursunuz.

SERTİFİKAMI EHLİYETE ÇEVİRMEDEN ARAÇ KULLANABİLİRMİYİM ?

Kesinlikle kullanılamaz. Sertifika ehliyet yerine geçmemektedir. Ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza almanıza neden olur.

SERTİFİKAMI EHLİYETE ÇEVİRMENİN SÜRESİ VAR MI ?

Direksiyon sınavından geçtiğiniz günden itibaren sertifikanızın süresi iki yıldır. İki yıl içinde ehliyete dönüştürülmeyen sertifiklar iptal sayılır. Kişi yeniden sürücü kursuna yazılması gereklidir.

AKADEMİ'Lİ OLMAK İÇİN GECİKMİŞ DEĞİLSİNİZ!!!

Yorumlar İçin Tıklayınız.

Sizi Arayalım

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!