E-Sınav Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Ehliyet kursunda teorik eğitimleri aldıktan sonra (Trafik - Araç tekniği - İlkyardım dersleri) randevu alınarak sınav merkezinde bilgisayar başında girilen sınav sistemidir.

Merkezi sınav sistemi kaldırıldığından artık sadece e sınav ile sınava girilebilmektedir.

E sınav ile teorik eğitimler bittikden ortalama 15 gün içerisinde sınava girebiliyorsunuz ve sınav sonucunu sınav bitiminde öğreniyorsunuz.

75 TL ücreti var bu ücreti Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank  bankamatiklerinden elektronik sınav randevulu seçeneğini seçerek yatırabilirsiniz.

Her ilde açılan sınav merkezleri var kursiyer kayıt olduğu İl deki herhangi bir sınav merkezini seçebilir.

Sürücü adayı kayıt oldukdan sonra kayıdın sisteme girişinden sonra aday sınav ücretini yatırır ve aday adına sürücü kursu sistemden randevu alır hafta içi olan sınavlar 18:00 veya 19:15 de hafta sonu olanlar ise gündüz saatlerinde yapılmaktadır. Resmi tatiller hariç haftanın her günü sınavlar yapılmaktadır.

Randevu alınan adayın sınav giriş kartı çıkarılır ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden imzalatıldıkdan sonra adaya teslim edilir. Sınav giriş kartının üstünde hangi sınav merkezinde sınava girileceği ve sınav saati yazmaktadır. Sürücü adayı sınav girişi kartı ve kimliği ile birlikte hangi sınav merkezine randevu alındıysa oraya giderek sınavına girer.

E sınav da toplamda 50 soru buluyor ve süresi 45 dakikadır. 35 doğru yapan geçmektedir, yanlışlar doğruları götürmemektedir. 70 puan alan aday direksiyon sınavına girmeye hak kazanır. Merkezi sınavlara göre başarı oranı daha yüksek, sorular bilgisayardan çözüldüğü için kaydırma şanşı bulunmuyor.

E sınav da toplam 4 hak bulunuyor. Sınavdan kalan aday 15 gün sonra 75 tl harç yatırarak yeniden sınava girer eğer 45 gün içinde sınava girmezse 1 hakkı gitmiş sayılıyor.

E sınadan geçen aday direksiyon dersleride bitmesi akabinde 2 hafta içinde direksiyon sınavına girer. Direksiyon sınav tarihlerini İlçe Milli eğitim müdürlükleri belirlediğinden ilçe ilçe direksiyon sınav tarihleri fark edebilir.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?